USG układu moczowego – jak wygląda i jak się przygotować?

Strona główna / Baza wiedzy / USG układu moczowego – jak wygląda i jak się przygotować?






USG układu moczowego – jak wygląda i jak się przygotować?

Data dodania wpisu: 19 marca 2024
jak wygląda badanie usg układu moczowego?

Trudności w oddawaniu moczu  czy bóle okolicy lędźwiowej to dolegliwości, których nie należy  bagatelizować. Mogą być one objawem nieprawidłowości w układzie moczowym, np. przerostu gruczołu krokowego, kamieni nerkowych, infekcji, a nawet zmian nowotworowych. Szybkie rozpoznanie źródeł zgłaszanych objawów umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. W diagnostyce chorób układu moczowego podstawowym badaniem obrazowym jest USG układu moczowego. Na czym polega to popularne badanie i jak się do niego przygotować?

Kiedy się przeprowadza USG układu moczowego?

Dolegliwości ze strony dróg moczowych pojawiają się u większości starszych mężczyzn, a ich podłożem są najczęściej  choroby gruczołu krokowego. Zaleca się, aby mężczyźni po 45. roku życia raz w roku poddawali się kontroli urologicznej, a w przypadku podejrzenia nieprawidłowości wykonywali ultrasonografię prostaty. USG układu moczowego może mieć też charakter badania profilaktycznego u osób nieodczuwających dolegliwości.

Na ogół ultrasonografia układu moczowego jest zlecana, gdy obserwuje się trudności w oddawaniu moczu, lub inne dolegliwości ze strony dróg moczowych. Badanie wykonuje się m.in. w przypadku:

  • problemów z opróżnianiem pęcherza moczowego,
  • zbyt częstego korzystania z toalety,
  • pojawienia się krwi w moczu,
  • bólu okolicy lędźwiowej,
  • dolegliwości bólowych w obrębie podbrzusza,
  • bólu podczas oddawania moczu,
  • obecności guza w jamie brzusznej,
  • stanów zapalnych pęcherza moczowego,
  • kamicy nerkowej,
  • kamicy pęcherza moczowego,
  • obecności białka w moczu.

USG układu moczowego – na czym polega?

Planujesz USG układu moczowego? Na czym polega to popularne badanie diagnostyczne? Ultrasonografia wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, których nie rejestruje ucho ludzkie. Te odbijają się od narządów wewnętrznych, co przyczynia się do powstania obrazu na monitorze. W rezultacie lekarz potrafi na bieżąco ocenić struktury układu moczowego i wykryć ewentualne zmiany patologiczne w obrębie tkanek miękkich. Obraz z ekranu, na którym widać nerki, pęcherz moczowy i gruczoł krokowy można zapisać i wydrukować.

USG układu moczowego ma tę przewagę nad RTG, że nie wytwarza promieniowania, które mogłoby zaszkodzić pacjentowi. Badanie może być wykonywane wielokrotnie, niezależnie od płci i wieku, bez szkody dla organizmu. 

Jak wygląda USG układu moczowego?

Lekarz zalecił Ci USG układu moczowego. Jak wygląda to popularne badanie? Na co należy się przygotować? Wspomniana metoda diagnostyczna nie powoduje dolegliwości bólowych. Składa się zwykle z dwóch etapów. 

Najpierw USG układu moczowego przeprowadza się, gdy pacjent ma pełny pęcherz. Zaleca się, aby na godzinę przed planowanym badaniem pacjent spożył 1-1,5 litra niegazowanej wody, a następnie nie opróżniał pęcherza. Gdy pojawi się uczucie parcia na pęcherz, lekarz ma możliwość uzyskania najlepszego obrazu pęcherza moczowego, a u mężczyzn również gruczołu krokowego (ocena jego budowy i wielkości). 

Następnie prosi pacjenta, aby ten opróżnił pęcherz w toalecie. Po czym wykonuje drugie badanie USG, które pozwala ocenić, czy mocz nie zalega w pęcherzu. Daje to pełny obraz diagnostyczny. Przy pomocy USG można również ocenić nerki – ich kształt, wielkość, obecność kamieni, ewentualne poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego czy obecność zmian ogniskowych w nerkach jak torbiele lub guzy.

Samo USG układu moczowego polega na przykładaniu głowicy pokrytej specjalnym żelem do skóry pacjenta. Fale ultradźwiękowe odbijają się od narządów wewnętrznych, dając ich obraz na monitorze, który podlega ocenie specjalisty.

Lekarz może zalecić, aby w czasie badania pacjent leżał na plecach, prawym lub lewym boku, niekiedy również na brzuchu. 

Wyniki USG układu moczowego są dostępne od ręki, co stanowi spore udogodnienie. Obraz wraz z opisem można wydrukować i dołączyć do dokumentacji medycznej.

USG układu moczowego – przygotowanie

Wybierasz się na USG układu moczowego. Przygotowanie do badania nie jest skomplikowane. Musisz tylko pamiętać o przestrzeganiu dwóch prostych zasad. Pozwolą one uzyskać lepszy obraz diagnostyczny, a nie wymagają dużego wysiłku z Twojej strony. Wystarczy, że dostosujesz się do poniższych zaleceń.

Na jutro zaplanowano USG układu moczowego. Jak się przygotować? Przede wszystkim zwróć uwagę na swoją dietę. Wyeliminuj z niej potrawy ciężkostrawne, w tym posiłki oparte na roślinach kapustnych (brukselka, brokuły, kalafior, kapusta, rzodkiewka, kalarepa) i strączkowych (fasola, soja, bób, ciecierzyca, soczewica i groch). Unikaj też spożywania napojów gazowanych. Wspomniane produkty mogą powodować wzdęcia, co wpływa negatywnie na obraz diagnostyczny.

Na godzinę przed USG układu moczowego wypij 1-1,5 litra wody niegazowanej. Później nie korzystaj z toalety. Dobre wypełnienie pęcherza, które odczuwasz jako lekkie parcie, ułatwi specjaliście uzyskanie dokładnego obrazu diagnostycznego.

USG układu moczowego – co wykrywa?

Otrzymałeś/otrzymałaś skierowanie na USG układu moczowego? Co wykrywa to popularne badanie? USG układu moczowego pozwala ocenić jego główne elementy tj.:

  • nerki,
  • moczowody (częściowo)
  • pęcherz moczowy,
  • prostata,
  • cewka moczowa.

Lekarz może zlecić badanie w ramach profilaktyki lub diagnostyki, gdy podejrzewa jakieś nieprawidłowości. 

USG układu moczowego może dostarczyć wielu cennych informacji nt. budowy i stanu narządów układu moczowego, a jego wynik jest dostępny bezpośrednio po badaniu. Wspomniane badanie pomaga wykryć:

  • kamicę nerkową i moczowodową,
  • guzy nerek,
  • wodonercze,
  • powiększenie gruczołu krokowego,
  • kamicę pęcherza moczowego,
  • zmiany nowotworowe nerek, moczowodów, pęcherza moczowego,
  • Zaburzenia opróżniania pęcherza,
  • zwężenie cewki moczowej.